“This website has been produced with the assistance of the European Union. The contents of this website can in no way be taken to reflect the views of the European Union.”
IZGRADNJA KAPACITETA
Artan Ljodža, stručnjak za projekte, intenzivno je sarađivao sa Odelenjem za evropske integracije, Ministarstvom rada i socijalne zaštite, upravnom grupom za implementaciju sektorske strategije za MRSZ i Međuministarskom upravljačkom grupom za implementaciju i nadgledanje Akcionog plana za zapošljavanje mladih, za preispitivanje primene Strategije zapošljavanja i socijalne zaštite – Sektorska strategija (2018-2020) i Akcionog plana za povećanje zaposlenosti mladih, tokom 2018 godine.
Tokom 29 marta i 26 jula 2019 godine, održane su dve radionice za podršku procesu pregleda. Kao rezultat postupka pregleda razvijena su dva izveštaja o nadgledanju i u procesu su finalizacije i prevođenja na engleski jezik za širi tiraž. Rezultati procesa pregleda koristiće se za identifikaciju prioritetnih projekata koje će Ministarstvo za rad i socijalnu zaštitu i Zavod za zapošljavanje razviti za buduću primenu. Da bi podržao ovaj proces, projektni tim je razvio niz alata za projektovanje projekata: Obrazac za identifikaciju cevovoda za projekat; Zajednički projektni cevovod i strategiju za implementaciju baze podataka praćenja i sprovođenja strategije; i kriterije prioriteta za sekciju prioritetnih projekata.
Izlaz
2018 – Godišnji izveštaj o Monitoringu – Akcioni Plan za Zapošljavanje mladih (2018-2020); i
2018 – Godišnji izveštaj o Monitoringu – Sektorska Strategija Ministarstva za Rad i Socijalne Zaštite (2018-2022).
Trenutno je 1 od 4 nova preduzeća koja se svake godine osnuju u Evropskoj uniji socijalno preduzeće (1 od 3 u Francuskoj, Belgiji i Finskoj). Inicijativa za socijalni biznis Evropske komisije
Jedno od glavnih fokusa projekta je razvoj pravnog okvira za socijalna preduzeća. U novembru 2018 godine parlament je usvojio Zakon o socijalnom preduzeću 06 / L-022 i objavljen je u Službenom glasniku Kosova 26 novembra 2018. (Referentni broj 2018/20). Kako bi se dodatno podržala zakonodavna procedura, projekat je imenovao dva stručnjaka, Ċerkin Berišu i Muhameta Brahimija, da podrže dve radne grupe osnovane odlukom Ministarstva rada i socijalnog staranja da razviju četiri administrativna uputstva koja podržavaju sprovođenje novog zakona. Radne grupe su nakon toga sačinile četiri administrativne instrukcije, u uskoj saradnji sa Ministarstvom javne uprave (Odeljenje za registraciju NVO-a) i Ministarstvom trgovine i industrije. Administrativna uputstva su nakon toga izložena javnim konsultacijama.
Četiri administrativna uputstva su sledeća:
- AU 1: Postupci registracije socijalnih preduzeća (član 9, Zakon br. 06 / L-022 o socijalnom preduzeću); i
- AU 2: Postupci izveštavanja za postizanje socijalnih ciljeva i finansijski izveštaji (član Zakona br. 06 / L-022 o socijalnom preduzetništvu).
- AU 3: Postupci i potrebna dokumentacija za davanje, odbijanje ili povlačenje statusa socijalnog preduzeća i sastav odgovarajuće komisije ministarstva (član 11. Zakona br. 06 / L-022 o socijalnom preduzeću); i
- AU 4: Rok za plaćanje novčanih kazni, postupaka i žalbi (član 29. Zakona br. 06 / L-022 o društvenom preduzeću).
U cilju sprovođenja ovog rada analiziran je širi relevantni pravni okvir, uključujući: Zakon o socijalnom preduzetništvu; Zakon o slobodi udruživanja NVO-a (Zakon br. 03 / L-134); Zakon o privrednim organizacijama (Zakon 06 / L-016); Zakonodavstvo o finansijskom računovodstvu i reviziji, poresko zakonodavstvo i podrška sekundarnim zakonima, kao i relevantnim dokumentima o politici i ostalim dokumentima
Izlaz
Napravljeni su nacrti za četiri administrativna uputstva koja podržavaju sprovođenje novog zakona o socijalnom preduzeću.
Pored podrške izradi administrativnih uputstava, projektni tim takođe sarađuje sa Ministarstvom rada i socijalne zaštite kako bi: (i) razvio mandat, uloge i odgovornosti nove Jedinice za socijalna preduzeća koja će biti uspostavljena u okviru Ministarstva rada i socijalnog staranja; (ii) razviti detaljan priručnik koji će podržati novu Jedinicu za društvena preduzeća, za koje se predviđa da će se osnovati administrativnim uputstvima, kao i one organizacije na Kosovu koje se žele registrovati i raditi kao Društvena preduzeća; i (iii) proceniti potrebe za obukom / izgradnjom kapaciteta predloženog novog osoblja Jedinice za društvena preduzeća; nadležna tela i komisije; i druga ministarstva i vlasti odgovorne prema novom zakonodavstvu, a to su Ministarstvo javne uprave, Ministarstvo trgovine i industrije i poreske uprave.
Na osnovu zaključaka procene potreba za obukom, dizajnirana je trodnevna participativna obuka od strane stručnjaka za projekte Mladena Vojkovića, koja je zatim dostavljena Agenciji za zapošljavanje (centralna kancelarija, centri za stručno osposobljavanje i zavodi za zapošljavanje); Ministarstvu rada i socijalne zaštite; Ministarstvu kulture, omladine i sporta; Opštinama; Omladinskim savetima; Omladinskim centrima; Centrima za socijalni rad; i Nevladinim organizacijama.
Modul 1 obuke obuhvata teme razvoja i primene politike – uključujući strateško upravljanje za razvoj politike, dizajn i implementaciju projekata. Izvođenje obuke bilo je kombinacija prezentacija, diskusija i radnih grupa, a radne grupe su radile na primerima iz stvarnog života koje su detaljno oblikovale i dizajnirale koristeći znanje i veštine koje su stekle tokom obuke. Do danas su održane četiri obuke iz Modula 1 u Prištini, Peći, Prizrenu i Mitorvici, a obuku je pohađalo 78 polaznika Treba napomenuti da je pohađanje obuke bilo značajno i da je nivo interesovanja, pristupa i radne etike učesnika pohvalan. Završna obuka Modula 1 biće održana u periodu od 18 do 20 septembra 2019 godine u Prištini.
Na osnovu rezultata obuke iz Modula 1 dizajniraće se i prateći Modul 2 za manju grupu učesnika koji imaju napredniji nivo znanja i / ili projektne ideje koje bi želeli dalje razvijati. Za ovaj program obuke projektni tim će pružiti individualniju i intenzivniju podršku u dizajniranju i realizaciji projekta.
Izlaz do danas
78 učesnika je tokom tro dnevne obuke trenirano o temama razvoja i primene politike – uključujući strateško upravljanje za razvoj politike, dizajn i implementaciju projekata.
Radovi se bliže kraju na razvoju novog modula za nadgledanje i evaluaciju programa grantova, koji je ugrađen u Informacioni sistem upravljanja zapošljavanjem Agencije za zapošljavanje (EMIS). Ovaj posao obavlja ekspertkinja za projekte Zana Tabaku. U EMIS bazi podataka razvijene su tabele i pohranjeni postupci za svaki grant, ugovor koji će se registrovati u EMIS. Ažuriran je algoritam automatskog predlaganja u okviru modula za profiliranje tako da se korisnici grant šema mogu preuzeti direktno sa liste čekanja kao nezaposleni s visokim rizikom od dugotrajne nezaposlenosti. Pored ovoga, postavljen je poseban cilj za kategoriju socijalne pomoći i ostale ugrožene grupe.
Potrebni razvoj sistema raščlanjen je na 2 faze. Faza 1: Razvoj EMIS sistema Agencije za zapošljavanje koji će obuhvatiti informacije i procese povezane sa odobravanjem šeme završen je u aprilu – maju 2019 godine, a faza 2: Monitoring i izveštavanje je uspešno okončana u avgustu 2019 godine.
Izlaz
EMIS sistem je uspešno nadograđen kako bi omogućio efikasnije praćenje i procenu grant šema.
Tokom aprila i maja 2019 godine, gđa. Meri Lorenčić, stručnjak iz Slovenije, pridružila se projektnom timu za rad sa Zavodom za zapošljavanje, odeljenjem Centra za stručno osposobljavanje. Kroz niz sastanaka na centralnom nivou i posetama centrima za stručno osposobljavanje u Peći, Prištini i Mitrovici, zavodima za zapošljavanje i lokalnim poslodavcima gđa Lorenčić je radila sa odeljenjem za stručno osposobljavanje na usavršavanju postojećeg modela kombinovane obuke. Ovaj model kombinuje teorijsku obuku koja se održava u centrima za stručno osposobljavanje i praktičniju obuku u prostorijama poslodavaca.
Gđa Lorenčić intenzivno je radila u sektoru zapošljavanja 38 godina, obuhvatajući i dužnost savetnika generalnog direktora Službe za zapošljavanje Slovenije i za ETF (Evropska fondacija za obuku).
Izlaz
Predlog za jačanje i unapređivanje efektivnosti i efikasnosti kombinovane obuke.
Tokom meseca aprila i maja 2019 godine gđa Lorenčić je takođe radila sa Zavodom za zapošljavanje, odeljenjem Centra za stručno osposobljavanje, kako bi razvila priručnik za način na koji Agencija za zapošljavanje može efikasnije da ugovori akreditovano stručno osposobljavanje za spoljne pružaoce obuke. Pored opsežnih razgovora sa Zavodom za zapošljavanje, konsultant se takođe sastao sa brojnim akreditovanim davaocima obuke, Ministarstvom prosvete i nauke i Nacionalnom agencijom za kvalifikacije.
Izlaz
Predloženi priručnik za ugovaranje vanrednih pružalaca obuke za akreditovane profesionalne obuke.