Home › Deputy Minister
Çerkin Dukolli, was born on February 20, 1969 in Bubavec village of Malisheva.
He has completed his studies in Political Science and Public Administration at the University of Prishtina, while postgraduate studies have been conducted in the direction of International Relations and Diplomacy.
It is part of the institutions of the Republic of Kosova since the post-war:
September 1999 - June 2008, served in the Kosova Protection Corps (Zone II Prizren and the Command of Training and Doctrine in Prishtina with the degree of  Liutenant Colonel).
During this time he served as the head of the Public Information Office at KPC-TDC, at the same time he was Chief of Cabinet of the Commander of the ODC.
June 2008-October 2017, has continued in the civil service, performing the post of Director of the Department of Inspection at the Ministry of Infrastructure.
2012- He has served as Secretary General at the Ministry of Infrastructure.
November 2017, was appointed deputy minister of MLSW.
Since 2015, he is a member of the National Council of NISMA for Kosova.
Mr. Çerkin Dukolli is married and has three children.

Deputy Minister of Labor and Social Welfare
Born on 17.07.1985 in Mitrovica.
Primary and secondary school finished in Zubin Potok, while he graduated from the Faculty of Mathematical Natural Sciences in Mitrovica, the branch of geography.
Lives in Zubin Potok.
Work experience:
Milos Perovic has more than 10 years of experience in various fields of work such as: Political Functions, Security, Participation in NGO, protocol.
In the leading positions in the municipality of Zubin Potok from 2013-2017.
Commissioner in the municipality of Zubin Potok.
September 2017 was appointed, Deputy Minister in the Ministry of Labor and Social Welfare.
Political affiliation: Serbian Llist
Tel. 038 20026096